Seniorzy coraz chętniej korzystają z sieci, ale czy wiedzą, jak robić to bezpiecznie? A co z osobami, które obawiają się rozpocząć przygodę z internetem, bo czują, że jest to świat pełen nieuniknionych zagrożeń?
Celem kampanii jest zwiększenie wiedzy w zakresie bezpieczeństwa seniora w internecie i promowanie postawy wspierania swoich rodziców oraz dziadków w poruszaniu się po cyfrowym świecie. Filmy instruktażowe z ambasadorką kampanii – Barbarą Bursztynowicz w przystępny sposób wprowadzają do tematyki, a broszury rozwijają i szczegółowo omawiają poszczególne zagadnienia.
Seniorzy będą mogli dowiedzieć się jak bezpieczniej korzystać z rozrywki i komunikacji przez internet oraz jak szybko i wygodnie załatwiać różne sprawy online. Materiały edukacyjne wprowadzą ich też w świat ochrony danych oraz dostarczą informacji na temat metod oszustów w sieci, na które trzeba szczególnie uważać.
Filmy i broszury są przeznaczone zarówno dla seniorów, którzy w interencie radzą sobie dobrze, jak i tych mniej biegłych. W kampanii zwracamy szczególną uwagę na ważną rolę, jaką pełnią bliscy osób starszych w poznawaniu przez nich wirtualnego świata.
Kampania jest realizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji (obecnie KPRM) i Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Warszawskim Instytutem Bankowości – laureatem konkursu pt. „(Nie)Bezpieczni w sieci – konkurs dla NGO na najlepszą kampanię edukacyjną”.
Oglądaj ulubione seriale w wolnym czasie. Wybierz się na poruszający spektakl w domowym zaciszu. Wyszukaj informacje, kiedy natrafisz na nowy dla Ciebie temat. Szperaj po blogach kulinarnych w poszukiwaniu idealnego przepisu. Graj z innymi osobami na odległość za pomocą aplikacji na telefonie. Naucz się nowego języka, dzięki stronie internetowej z kursami online.
Rozmawiaj z bliskimi za pomocą komunikatorów. Poznawaj nowe osoby i ich przemyślenia za pomocą mediów społecznościowych. Kontaktuj się z instytucjami za pomocą poczty e-mail. Spotykaj się z ludźmi bez fizycznego kontaktu – za pomocą kamerki i głośnika na wirtualnym spotkaniu. Otwieraj się na nowe relacje za pomocą portali społecznościowych.
Załatwiaj sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Wykonuj opłaty w kilku kliknięciach za pomocą aplikacji bankowej. Zamawiaj z ulubionej restauracji, gdy najdzie Cię ochota. Rób zakupy mając nieograniczony czas i ogromne pole do wyboru.
Zatrudnij prywatnego ochroniarza do swojego laptopa, czyli zainstaluj program antywirusowy. Zasłaniaj widok przed podglądaczami – stosuj zaślepkę do kamery na urządzeniach. Potwierdzaj w więcej niż jeden sposób, że to Ty, kiedy się gdzieś logujesz za pomocą loginu i hasła. Zgłaszaj się do bliskich i właściwych instytucji, jeżeli natkniesz się na problem w internecie.
Korzystanie z internetu daje nam wiele korzyści, ale podobnie jak w życiu, trzeba uważać na różne zagrożenia. Poznaj powszechne metody oszustów, żeby wiedzieć, na co uważać w sieci oraz aby pamiętać, jak postępować, gdy pojawi się podejrzana sytuacja.
Poczuj się bezpieczniej w sieci, wiedząc na co szczególnie zwracać uwagę.
Wszystkie treści publikowane w serwisie są udostępniane na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-NC-ND 3.0 PL), o ile nie jest to stwierdzone inaczej.